در مورد ورزش های هوازی بیشتر بدانیم

 

در این نوع ورزش بدن بدون توقف حداقل 10 تا 12 دقیقه فعالیت دارد و اصولا عضلات احتیاج به اکسیژن دارند و هر چه فعالیت بدن بیشتر باشد اکسیژن بیشتری به مصرف خواهد رسید .

اما باید توجه داشت که هر گاه عضلات بیش از حد فعالیت نمایند مصرف اکسیژن بالا تر از حد می رود که در این حالت قلب و گردش خون توانایی تحمل انرا ندارند در نتیجه شخص دچار صدمات جدی می گردد٬ بنابراین مناسب است که این ورزش را مستمرا در حد تحمل خون و قلب در ایدال ترین حالت هر روز به مدت حداقل 12 دقیقه انجام  دهید.

 

این ورزش یکی از مفید ترین ورزشها برای ساختن عضلات و تناسب اندام  می باشد و با انجام این ورزش هم چر بی های زیادی کاهش می یابند و هم اینکه متابولیسم بدن بهبود یافته و شخص دیگر چاق نمی شود .

اصولا کوتاه ترین تمرین ورزشی که با حداکثر بهره دهی توام می با شد ورزش های هوازی هستند. به عنوان مثال فردی که 15 دقیقه دویدن صحیح و اصولی و یا نرمش ویا آمادگی حرکتی(در کل ورزش های هوازی)انجام دهد میزان بهره وری او معادل 90 دقیقه بازی فوتبال یا تنیس میباشد.

بنابراین این نکته را بیاد داشته باشید که برای گرفتن نتیجه در ورزش های هوازی تمرینات درست و اصولی (که در مورد این تمرینها صحبت خواهیم کرد) ،بر نامه مستمر و دایمی و حداقل روزانه 12 دقیقه از این نوع ورزش لازم است.

 

 

برخی از ورزشهای معمول هوازی:

  1. دویدن
  2. طناب بازی
  3. حرکات بدن سازی پی در پی و سریع
  4. دویدن در جا
  5. دوچرخه سواری در خیابان و یا دوچرخه ثابت
  6. قایقرانی
  7. اسکی در پیست های مسطح

 

 

در جدول زیر حداقل زمانی که لازم است تا بالاترین نتیجه از هر ورزش هوازی بدست آید بر حسب نوع ورزش و زمان آن مشخص شده است که بسیار قابل توجه می باشد .

 

 

البته توجه به این نکته مهم است که  نباید انتظار داشته باشیم ظرف مدت کوتاه تمام چر بی های اضافه ما از بین برود، این کار ممکن است هفته ها و ماه ها وحتی بیشتر (در مورد اشخاص خیلی چاق ) طول بکشد.

 اهمیت ورزش های هوازی روزانه و مستمر در این است که متابو لیسم و سوخت و ساز بدن راتغییر می دهد، بطوری که انسان حتی در ساعاتی که ورزش نمیکند و یا حتی زمانیکه در خواب است نسبت به مردم عادی چربی بیشتری می سوزاند.