براساس تحقيقات تازه محتويات غذاهای آماده (fast food) به گونه ای است که مردم را به زياده روی در خوردن ترغيب می کند و خطر چاقی مفرط را افزايش می دهد.
کارشناسان “شورای تحقيقات پزشکی” بريتانيا دريافته اند که اکثر غذاهای آماده (مثل همبرگر و سيب زمينی سرخ شده) سرشار از کالری است به گونه ای که خوردن تنها مقدار کمی از آن، کالری مصرف شده توسط بدن را به شدت بالا می برد.
پژوهشگران همچنين دريافتند که غذاهای “پرکالری” می تواند مردم را به خوردن مقدار بيشتری از آن ترغيب کند.نتيجه اين تحقيقات در نشريه “اوبيسيتی ريويو” (Obesity Review) منتشر شده است.

يک وعده غذای آماده در مقايسه با ساير غذاها حاوی مقدار زيادی انرژی است. برای مثال ميزان کالری اين نوع غذا يک برابر و نيم بيش از يک وعده غذای سنتی  دو برابر و نيم بيش از يک وعده غذای سنتی  است.

پژوهشگران نتيجه گيری کردند که اتکای زياد به غذاهای آماده در رژيم غذايی، خطر افزايش وزن و چاقی مفرط را بالا می برد.

ضعف ذاتی
پروفسور اندرو پرنتيس از دانشگاه نظافت و پزشکی گرمسيری لندن که در اين تحقيق شرکت داشته است گفت: “همه ما دچار يک ضعف ذاتی در شناسايی غذاهای پرکالری هستيم. ما عادت داريم غذا را براساس اندازه آن بسنجيم، درحالی که ميزان کالری غذاهای آماده خيلی بيشتر از يک وعده غذای سالم با اندازه قابل مقايسه است.”

پروفسور پرنتيس به خصوص نسبت به تبعات يک رژيم غذايی مملو از غذاهای آماده برای کودکان هشدار داد.

وی گفت: “کودکان هنوز هيچ يک از عادات اکتسابی خويشتن داری در برابر خوردن را، که برای لاغر ماندن در جوامع نوين ضروری است، در خود پرورش نداده اند.”

 

 

 

چگونگی دویدن (آهسته و تند) در  هوای آزاد

 

دویدن یکی از بهترین نوع ورزش های هوازی می باشد که ممکن است در اولین گام برای ورزش مورد استفاده قرار گیرد و آنچنان نیاز به لوازم تخصصی ندارد و یک جفت کفش مناسب ،برای آن کفایت میکند.

(چگونگی استفاده از کفش ها ی مناسب برای تمامی نوع ورزش ها ،در مباحث بعدی جداگانه مورد بحث قرار خواهد گرفت.)

به طور کلی برای دویدن اصولا باید با سرعت کم شروع نموده و تدریجا به سرعت خود افزود.این عمل باعث میشود که بدن آهسته آهسته گرم شده و درصد آسیب دیدگی را به کمترین حد ممکن میرساند.

بطور کلی دویدن 2 کیلو متر در 10 دقیقه را دویدن آهسته می نامند .

در دویدن آهسته باید و حتما تمام کف پا روی زمین قرار گیرد تا از شکستگی ساق پا ویا پیچیدگی قوزک جلوگیری شود .

اصولا برای اشخاص کمتر از 30 سال دویدن آهسته و یا سریع علاوه بر اینکه مضر نمی باشد بلکه بسیار مفید و بدون اشکال است٬ ولی برای اشخاص مسن شروع دویدن باید برای اولین بار با مشورت پزشک باشد و در مجموع اگر شخصی بالای 50 سال داشته باشد و هیچگونه سابقه ورزش نداشته باشد  بهتر است ورزش دیگری انتخاب نمایند و یا حداقل اینکه دویدن را بسیار آهسته و نرم شروع وبه اتمام برساند .

بهر حال تجربه نشان داده است که دویدن موثرترین ورزش در کاهش سریع چربی هاست .

دانستن این نکته جالب است که تاثیر دویدن برای فردی که مثلا مسافت 1 کیلومتر را با یک سرعت یکسان و بدون توقف میدود، کمتر از فردی است که همین مسافت را به صورت تند و کند و بدون توقف بدود .

یکنواخت ندویدن  باعث میشود که حالت عضلات و ضربان قلب متغییر بوده در نتیجه بدن سوخت و ساز بهتری داشته  و چربی سوزی بیشتری خواهیم داشت. اين نوشته مقدمه اي بر دويدن بود كه بتدريج اين بحث را باز كرده و در مورد آن توضيح خواهيم داد.